BAEB034 Статистика

Анотация:

АНОТАЦИЯ И ЦЕЛИ НА КУРСА

• Курсът разглежда основните понятия на статистиката и въвежда в базовите подходи за събиране и анализ на данни в от гледна точка на икономическите приложения.

• Цел на курса: да даде на студентите концептуално разбиране на основните съвременни статистически понятия и подходи, използвани при анализа на данни от социално-икономически изследвания

прочети още
Финанси

Преподавател(и):

проф. Красимир Калинов  д-р
доц. Георги Петков  д-р

Описание на курса:

Компетенции:

След завършването на курса студентите ще:

1) знаят:

• да са ориентират в терминологията, която се използва от статистиката

• да са запознати с основните теоретични положения на статистическия подход при събирането и анализа на социално-икономически данни

2) могат:

• да разпознават практическите ситуации, в които статистическите методи биха били полезни и уместни

• да се ориентират в научната литература, която използва методите на статистиката


Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:

• Основни математически понятия в обема на гимназиалния курс



Форми на провеждане:
Редовен

Учебни форми:
Лекция

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

1. Въведение. Значение и роля на приложните статистически методи за икономиката. Променливи. Измерване. Основни свойства на числата и равнища на измерването. Скали на измерване. Методи на скалиране. Типове скали. Устойчивост и валидност на скалите. Популации и извадки. Описателни статистики и статистически изводи.

2. Вероятност. Основни понятия. Изчисляване на вероятностите. Условна вероятност. Закон за пълната вероятност. Правило на Бейс. Независимост.

3. Случайни променливи и вероятностни разпределения. Параметри на разпределенията. Най-често използваните дискретни и непрекъснати разпределения. Гранични теореми и тяхната роля за статистическите изследвания.

4. Извадков метод за изучаване на социално-икономически процеси. Генерална съвкупност и извадка: параметри и оценки. Проблем за представителността на извадковите данни. Понятие за извадкова рамка и модел на извадката. Стохастични и нестохастични грешки. Планиране обема на извадката. Фактори, влияещи върху обема на извадката. Процедури за претегляне на извадкови данни и манипулации с липсващите и непълните данни.

5. Организация на данните за представяне. Честотни разпределения. Графично представяне на честотните разпределения. Персентили и кумулативни честотни разпределения. Персентилен ранг.

6.Описване на разпределения - мерки за централна тенденция и разсейване. Мерки за централна тенденция: мода, медиана и средна. Отношение между мода, медиана и средна. Мерки за разсейване: размах, междуквартилен размах, дисперсия, стандартно отклонение Стандартизирани стойности и нормално разпределение. Крива на нормалното разпределение. Използване на стандартното нормално разпределение.

7.Корелация. Типове корелационни коефициенти. Съдържание на понятието "корелация" и коефициент на корелация. Посока и стойност на корелацията. Изчисляване на коефициента на корелация. Фактори, влияещи върху размера на коефициента на корелация: линейност, хомогенност, обем на групите. Интерпретация на коефициента на корелация. Корелация и причинност. Скали на измерване. Подходящи корелационни коефициенти при различни комбинации на скали на измерване. Коефициенти на корелация базирани на произведение на моментите. Коефициенти, които не използват произведението на моментите.

8. Въведение в принципите на статистическия извод - І. Роля на извадките за статистическия извод. Методи за получаване на случайни извадки .Роля на вероятностите в методите на статистическия извод. Вероятност и концепция за базовото разпределение. Проверка на хипотези при: неизвестни популационни параметри, при известна дисперсия. Оценяване на неизвестни параметри: точкови и интервални оценки.

9. Въведение в принципите на статистическия извод - ІІ. Проверка на хипотези. Случай на една извадка и на две извадки. Формулиране на хипотезата и на алтернативата. Грешки при проверката на хипотези. Тип І и Тип ІІ грешки. Ниво на значимост, критични множества и критични стойности.

10. Линейна регресия - оценяване и предвиждане. Принципи на предвиждането. Построяване на линията на регресия. Грешки при предвиждането. Оценяване на стандартната грешка. Предположения при построяване на регресионния модел. Връзка между корелацията и регресията. Множествена корелация. Оценяване на модела и доверителни интервали. Избор на независими променливи.

Литература по темите:

ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА

1. Калинов К., СТАТИСТИЧЕСКИ МЕТОДИ В ПОВЕДЕЧЕСКИТЕ И СОЦИАЛНИТЕ НАУКИ, 3-то преработено и допълнено изд., НБУ, София, 2013.

2. Калинов К., ТЕОРИЯ НА ВЕРОЯТНОСТИТЕ И СТАТИСТИКА, НБУ, София, 2002.

3. Гатев К., ВЪВЕДЕНИЕ В СТАТИСТИКАТА. изд. ЛИА, София, 1995.

4. Съйкова Ив., С.Тодорова, СТАТИСТИЧЕСКОТО ИЗСЛЕДВАНЕ. ИК “Люрен”, София, 1994.

5. Сигел Э., ПРАКТИЧЕСКАЯ БИЗНЕС-СТАТИСТИКА, 4-то изд., Вильямс, Москва, 2002.

6. Berenson M.L., D.M.Levine, BASIC BUSINESS STATISTICS: Concepts and Applications, 6th ed., Prentice Hall, New Jersey, 1996.

Средства за оценяване:

ФОРМИ НА ОЦЕНЯВАНЕ ТЕКУЩ КОНТРОЛ

ТЕСТ 70%

ПИСМЕНИ ЗАДАЧИ 20%

ПРАКТИЧЕСКА ЗАДАЧА 10%

ДОПЪЛНИТЕЛНИ УСЛОВИЯ ПРИ ФОРМИРАНЕ НА КРАЙНАТА ОЦЕНКА:

Студентите, които

- покажат успеваемост над 80% от тестовете

- решат самостоятелно писмените задачи

- вземат активно участие в разработването на практическата задача

ще могат да се освободят от изпита.