SCTM102 Иновации и инвестиции в сигурността
Анотация:
Курсът “Иновации и инвестиции в сигурността” включва в своето съдържание структурирано в теоретичен аспект и насочено към проблемите на практиката знание, даващо възможности за дефиниране и интерпретиране на свързани понятия, класификации, политики, процедури, методи и инструменти за процесите на иновации и инвестиране в сектора за сигурност.
Целта на курса е формиране в студентите на достатъчни по обем, систематизирани и устойчиви знания с практическа насоченост за същността, съдържанието и особеностите на иновационния процес и процеса на инвестиране като две съществени фактора за развитие на сигурността.
ОСНОВНИ ЗАДАЧИ НА ОБУЧЕНИЕТО:
• Изучаване на основни, общоприети теоретични концепции, политики, стратегии, подходи и процедури от теорията на иновациите и инвестициите с фокус върху сектора за сигурност.
• Усвояване на приложни концепции, модели и методи за формулиране на иновационни и инвестиционни политики, програми и проекти в сигурността.
МЕТОДОЛОГИЯ:
Обучението в рамките на курса е изградено на базата на принципа за системно и последователно запознаване с учебния материал в цикъл от лекции за усвояване на теоретичните и практико-приложни аспекти по темите, включени в съдържанието.
След изучаване на лекционния материал обучаемите анализират и прилагат конкретни модели и методи за решаване на професионално ориентирани казуси, свързани с иновационни и инвестиционни програми и проекти в сигурността.
Обучаемите разработват курсова работа и есе по теми и в съдържание, съгласувани с преподавателя и насочени към изследване на актуални въпроси (проблеми) на практиката, имащи отношение към тематиката на курса.
Курсът е в обем на 30 академични часа.
Преподавател(и):
проф. Венелин Георгиев д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти притежават:
1) знания по:
- същностни характеристики и специфични особености от теорията на мениджмънта на иновациите и инвестициите в сигурността;
- основни практически концепции и методи за управление на иновационни проекти и на свързаните с тях инвестиции.
2) умения по:
- генериране на концептуални модели на процеси, свързани с формиране и изпълнение на иновационна и инвестиционна политика в организации от сектора за сигурност;
- прилагане на аналитични методи за мениджмънт на иновациите и инвестициите в сигурността.
Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:
• Да са запознати с базовите определения за иновации, иновационен процес и мениджмънт на иновациите
• Да познават основните понятия, свързани с инвестициите и тяхното управление
• Да притежават базови умения за прилагане на аналитични методи за сравняване и избор на иновационни и инвестиционни проекти
Форми на провеждане:
Дистанционен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
Раздел 1. МЕНИДЖМЪНТ НА ИНОВАЦИИТЕ
1. Иновации и иновационен процес – понятие за иновация, класификация на иновациите, структура и съдържание на иновационния процес, трансфер на технологии, дифузия на иновации.
2. Основни концепции в мениджмънта на иновациите – концепция за жизнения цикъл, крива на опита, портфейлни матрици. Характерни особености и приложение.
3. Иновационна стратегия на организацията – обща стратегия на организацията, частна иновационна стратегия, разработване на иновационна стратегия на организацията, типични иновационни стратегии.
4. Планиране на иновациите – подходи, технологично прогнозиране и технологичен одит. Организиране и изпълнение на иновационен процес – класически и съвременни организационни структури на управление, форми на коопериране при реализиране на иновационен процес, дейности и проблеми при изпълнение на иновационен процес.
5. Изграждане на компетенции за създаване и внедряване на иновации – същност, съдържание и класификация на компетенциите, теория за базовите компетенции, управление на компетенциите на организацията.
6. Концепция, система и инструменти за управление на знанията – дефиниране на свързаните понятия, концептуални аспекти на управлението на знанията, задачи пред управление на знанията, системи и инструменти за управление на знанията.
7. Национална иновационна стратегия и програма – същност, съдържание, цели и задачи. Иновационна политика и стратегия на Европейския съюз – същност и съдържание. Традиционни и специфични източници за финансиране на иновационни проекти.
Раздел 2. МЕНИДЖМЪНТ НА ИНВЕСТИЦИИТЕ
8. Инвестиции и инвестиционен процес – същност и особености на инвестициите, роля и съдържание на инвестиционния процес, анализ и оценка на инвестициония риск.
9. Основни концепции за мениджмънт на инвестициите – концепция за нетна настояща стойност, портфейлна теория в мениджмънта на инвестициите.
10. Инвестиционни стратегии на организациите – същност и разработване. Принципи и подходи в инвестиционния анализ – аспекти, принципи на поведение на инвеститора.
11. Планиране на фирмените инвестиции – подход и технология за разработване на инвестиционни планове, оценяване на инвестициите на организацията, съставяне на портфейл от инвестиционни проекти.
12. Приложение на методите за анализ и оценка на инвестиционния риск. Интегриране на риска в оценката на инвестиционен проект – примери и задачи.
13. Избор на инвестиционни проекти и решения – практически подход за избор на най-добър вариант на инвестиционен проект. Изпълнение на инвестиционен проект. Контрол на инвестиционен процес – същност, видове контрол, необходимост от контрол на инвестициите на организацията.
Литература по темите:
1. Георгиев В. Иновации и инвестиции. София, Авангард, 2010 г.
2. Георгиев И., Цв. Цветков. Мениджмънт на фирмените иновации и инвестиции. София, Университетско издателство „Стопанство”, 1997 г.
3.Георгиев В. Иновации. София, Авангард Прима, 2010 г.
4.Цветков. Цв. Иновации и инвестиции в отбраната. София, Университетско издателство „Стопанство”, 2004 г.
Допълнителна литература
1. Георгиев И. Основи на инвестирането. София, 1996 г.
2. Матеев М. Инвестиции в публичния сектор. София, ИПАЕИ, 2003 г.
Средства за оценяване:
тестове - 50 %
курсова работа - 25%
есе - 25%