ARCM223 Градоустройство ІІ част
Анотация:
Целите на курса са няколко:
? студентите да усвоят и утвърдят в себе си разбирането за градския център, като уникално за всеки град „място”, неговата най-важна зона; проектирането на централните градски зони да се схваща като подчертано комплексна задача.
? да се усвоят основните принципи за формиране на съдържанието на централните зони, разположението им в териториите на градовете, относителността на зонирането им, за планово-пространствена композиция; за отношенията „старо”- „ново” в градските центрове.
Допълнителни цели: умение да се работи в мащаб 1:500, спецификата на този междинен, между градоустройството и архитектурата на сградите мащаб; отчитане на ролята на градското обзавеждане (водни, зелени площи, градски дизайн, настилки и др.) и на синтеза с другите съвременни изкуства.
Курсът завършва професионалното ниво по градоустройство преди специализираната програма в магистъра.
Преподавател(и):
проф. Александър Александров д-р
Описание на курса:
Компетенции:
КОМПЕТЕНЦИИ:
Успешно завършилите курса студенти:
1) знаят:
Получават специализирана професионална култура за градските центрове. Получават основен „пакет” от знания за съдържанието, композицията и проектирането на централни градски зони в М 1:500.
2) могат:
Да участват в проектантските колективи проектиращи градски центрове, пешеходни зони и техните елементи за транспортното обслужване, градското обзавеждане и синтез.
Предварителни изисквания:
Завършен курс по АС - Архитектура на града и Градоустройство - I част
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
1. Философска, културно-историческа, пространствено схващане за „ЦЕНТЪР”. „Центърът” в архитектурата: исторически поглед. Градският център- същност значение. Западната и източната традиция в схващането за централно място
2. Центрова система в много големите, големите и малките градове. Вторични градски центрове и зони. Центрове в индустриалните зони, зони за отдих и др. Центрообразуващи фактори.
3. Разположение на центровете в градската територия. Историческо наследство и преопределеност. Природни фактори (крайбрежия на реки, езера, морета, хълмове, плата, теренни „вежди” и др). Възникване на напълно нови центрове в съществуващи и нови градове.
4. Съдържание на различните категории центрове, нива на обслужване. Условност на функционалното зониране. „Напластяване” на функции в големите градски центрове.
5. Плановата и пространствена композиция като художествено единство на урабанистичния пейзаж. Център като символ
6. Елементи на градското „Обзавеждане” в центъра. Пешеходните зони и уличните силуети. Декоративната и монументалната украса, водни и зелени площи, настилки.
7. Вечерно осветление, дигиталната архитетура, синтез с модерните изкуства. От прожекторите на А. Шпеер, през Лас Вегас на Р. Вентури до съвременните концептуалисти.
8. Особености на транспортното обслужване в централните зони. Подземно паркиране и подземни улици. Връзки с линиите на метрото.
ЗАБЕЛЕЖКА: Всяка тема се развива в по две лекции.
Литература по темите:
Литература:
1. Тонев Л. Градоустройството. Техника 1971
2. Никифоров Ив. Градоустройството, III, IV част
Жилищни зони, Централни зони УАСГ 2005
3. Ковачев АТ. Градоустройството I и III част 2003, 2004
4. Никифоров Ив. Улици и площади УАСГ 1995
5. Стоичков А. Комуникация и транспорт в населените места С. Техника 1980
6. Издания на градоустройството на София П. Ташев, Г. Лабов и др.
7. Островский В. Современное градоустроительство. М. Стройисдат 1989
8. Morris, A.E.I. History of Urban Form H.K. 1997
9. Prinz D. Stadteban 1,2 Berlin 1997
Средства за оценяване:
Практическа задача