POLM117 Международни миграции (на френски език)

Анотация:

Le cours etudie les formes et les tendances actuelles du phenomene global que representent aujourd'hui les migrations internationales. Les etudiants seront inities aux differentes typologies et contextes migratoires, mis en relation avec les politiques nationales, les pratiques juridiques des Etats, des institutions nationales et transnationales. A partir d'etudes de cas, (politiques migratoires au sein de l'Union Europeenne, des Etats Unis, Moyen Orient etc.) il sera egalement question d'acquerir les outils d'observation et d'analyse essentiels a la comprehension de ce phenomene contemporain fondamental, relevant du champ de la science politique et des relations internationales.

прочети още
Международни отношения и публично управление (на френски език)

Преподавател(и):

проф. Анна Кръстева  д-р
ас. Илдико Отова  д-р

Описание на курса:

Компетенции:

Успешно завършилите курса студенти:

1) знаят:

• Основните аспекти на решаване на миграционни и бежански проблеми – международни, политически, хуманитарни;

• Спецификата на миграционните потоци в международните отношения в три основни региона – Европейския съюз, Югоизточна Европа, Северна Америка

2) могат:

• да анализират и коментират миграционно-бежанската проблематика;

• да формулират препоръки за развитие на миграционната политика.
Предварителни изисквания:
Желателно е студентите да са завършили курса “Миграционна политика”

• Необходимо е студентите редовно да посещават семинара „Миграционна политика”.



Форми на провеждане:
Редовен

Учебни форми:
Лекция

Език, на който се води курса:
Френски

Теми, които се разглеждат в курса:

1. Съвременният миграционен феномен: кой, къде, защо

Въвеждаща лекция, в която студентите се запознават със съвремения миграционен феномен, основната динамика и посоки на миграционните потоците, водещите трендове. Лекцията въвежда основния понятиен апарат.

2. Типология на международните миграци

В лекция студентите се запознават с основните типове международни миграции, задълбочават познанията си за основните причините за международна миграция.

3. Теории на международните миграции

Лекцията запознава студентите с основните теоретични парадигми обясняващи съвременния миграционен феномен. Теоретичните схеми са структурирани на микро, мезо и макро ниво и обхващат различни фактори – икономически, политически, социални.

4. Политики за управление на миграционните потоци

Политиките за управление на миграционните потоци са от изключителна актуалност. Лекцията запознава студентите както с политики на традиционни мигрантски държави така и на държави от ЕС. Проблемът се разхожда и диахронен план като се проследява как политиките са се променяли с оглед на симвлни събития като атентатите от 11 септември.

5. Политики за включване на мигрантите в приемащото общество

Политиките за включване на мигрантите в приемащото общество се разглеждат от една страна в теоретичен план като студентите се запознават с основните модели на включване (асимилация, интеграция, мултикултурализъм), но и на базата на конкетни примери.

6. Бежанци и вътрешно-разселени лица

Лекцията запознава студентите със специфичната тематика за бежанците и вътрешно разселените лица.

7. Международни институции: МОМ и Комисариат за бежанците на ООН

Лекцията запознава студентите с работата на основните международни организации в обраста на международните миграции. При възможност се организира посещение в представителствата им в София.

8. Миграция на висококвалифицирани лица

Миграцията на висококвалифицирани лица е една от най-обсъжданите и медиатизирани теми. Студентите се запознават с основните причини и обяснения на феномена. Изучават се и конкретни примери като миграцията на лекарски персонал.

9. Европеизация на миграционната политика

Европеизацията на миграционната политика е от изключителна актуалност за България и с оглед разширяване на Шенгенското пространство. Проследяват се основните етапи в комютаризирането на политиките.

10. Балкански миграции

Лекцията запознава студентите с основните тенденции в Балканските миграции. Проследяват се както и общите характеристики така и спецификите на отделните държави.

11. Миграции в Близкия Изток

Изключителна интересната и малко позната в България тема, предоставя на студентите поглед върху миграциите в региона на Близкия Изток, като ги запознава с тяхната динамика, развитие и актуални проблеми.

12. Класически мигрантски държави: САЩ, Канада, Австралия

Лекцията позволява на студентите на базата на конкретни примери и политки да задълбочат познанията си и уменията си за анализ на базата на наученото в предходните лекции за управление на миграционните потоци и интеграционните политики.

13. Миграционна политика на Франция и Великобритания

Два емблематични и диаметрално различни европейски примера дават възможност на студентите да анализират политиките на базата на натрупаните от предходните лекции знания и умения.

14. Миграционна политика на България

Лекцията дава възможност на студентите да се запознаят с миграционния профил на България и с основните документи, политики и практики в България

15. Интернационализация на градовете

Изключително актуалната тема запознава студентите с тенденциите за интернационализация на градовете, местните политики за привличане на чужденци и инвестиции и градските политики за включване на мигрантите.

Литература по темите:

Основна

Weber S. Nouvelle Europe, nouvelles migrations. Frontieres, integration, mondialisation. Paris : Felin, 2007.

Кръстева, А. (съст.) Фигурите на бежанеца. С.: НБУ, 2006.

Кръстева, А. (съст.) Имиграцията в България. С.: IMIR, 2005.

Кръстева, А. (съст.) От етничност към миграция. С.: НБУ, 2004.

Допълнителна

Badie B. et C. W. de Wenden (dir), Le defi migratoire. Questions de relations internationales. Paris : Presses de la fondation Nationale des Sciences Politiques, 1993.

Badie, B. La fin des territoires. Paris : Fayard, 1995.

Barou J. Europe, terre d’immigration. Flux migratoires et integration. Presses universitaires de Grenoble, 2006.

Gildas S. « La mondialisation des migrations internationales. Entre lutte pour la dignite humaine et marchandisation des champs migratoires », In : Images economiques du monde. Panorama annuel 2006. Paris : Armand Colin, 2006.

Gourevitch J.-P. Les migrations en Europe. Paris, Acropole, 2007.

Marmora L. Les politiques de migrations internationales. Paris : L’Harmattan, 2002.

Средства за оценяване:

тест

курсов проект

семинар