MSMB021D Самостоятелна работа: Ролите на мениджъра

Анотация:

Курсът е с хорариум от 30 академични часа, с различни форми на учебна натовареност:

І. Самостоятелна работа с учебни материали

• Работа с учебна книга - четене, рефлексия на опита, формиране на концепция, извършване на включените упражнения и изпълняване на задания за анализ и проучване на работната среда и практика.

• Работа по проблеми със статии и литературни източници.

• Работа с електронни ресурси.

• Разработване на оценявано и рецензирано от преподавателите текущо задание, индивидуализиращо работата на всеки студент.

ІІ. Работа в група и участие в работни семинари, изискващи активно участие и включване от страна на студентите в дискусиите и упражненията за трениране на умения и разбиране

• Участие в учебни семинари, в които с активни методи на обучение се разрешават възлови проблеми и се формират и усъвършенстват необходими личностни качества.

• Участие в самоподпомагащи се групи и виртуални екипи за дискутиране и решаване на учебни и работни проблеми.

• Участие в синхронни и асинхронни електронни дискусии, модерирани от преподавателя.

• Участие във видео - конфрентни семинари.

Целите на тази самостоятелна работа са:

• да помогне на студентите да приложат към работната си практика наученото от курс „Самоуправление“;

• да им помогне да се усъвършенстват при писането на кратки и изчерпателни доклади;

• да получат обратна информация от преподавателя си, което ще им помогне да повишат компетентността си.

прочети още
Управление и развитие на човешките ресурси (на български и английски език) - ДО

Преподавател(и):

гл. ас. Александър Пожарлиев  д-р
доц. Елмира Банчева  д-р

Описание на курса:

Компетенции:

Успешно завършилите курса студенти:

1) знаят:

• ролите, които един мениджър изпълнява в работата си, на база теоретичните концепции или класификацията включени в курса;

• изискванията, ограниченията и алтернативите, свързани с работа на мениджъра;

• основните характеристики на мениджъра.

2) могат:

• да планират и организират ефективно своето време и работно натоварване;

• да анализират, как мениджърите и техните организации реагират на промяната и конкуренцията;

• да определят собствените си силни и слаби страни в контекста на мениджърската компетентност;

• да предприемат първи стъпки за управление на стреса на работното място.


Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:

• български език за правилно писане на управленски документи,

• компютърни умения за работа с текстообработващи програми, Internet, Moodle и електронна поща.



Форми на провеждане:
Дистанционен

Учебни форми:
Самостоятелна работа

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

КАКВО СЕ ОЧАКВА ОТ СТУДЕНТИТЕ?

Да разработят самостоятелно текущо домашно задание.

Преди студентът да състави това ТДЗ, е необходимо да се запознае с указанията за неговото разработване.

Условие за ТДЗ

Съставете доклад от до 900 думи, адресиран до преподавателя, в който:

(а) Опишете организацията, за която работите: какво прави тя, колко е голяма и в коя нейна част работите (ако това е валидно). Посочете наименованието на заеманата от вас позиция, и опишете накратко какво е отношението на вашата работа към дейността на организацията.

(б) Анализирайте същността на работата си, като използвате десетте мениджърски роли по Минцбърг или модела на Стюърт за изискванията и ограниченията пред мениджърите.

(в) Като имате предвид анализа си от (б), определете две области от своята дейност, които бихте искали да усъвършенствате. Дайте практически приложими примери как да стане това.

Указания за съставяне на ТДЗ 01

Общи положения

Това упражнение цели да представите своето разбиране за организацията и мястото ви в нея. То ще ви помогне да натрупате определен опит в прилагането на някои идеи от курс „Самоуправление“ към вашата работна среда. Обърнете внимание, че тук не се изисква да споделяте опит с колегите от групата. Въпреки това се опитайте да коментирате с тях ползите от това ТДЗ. Това ще ви помогне да установите здрава основа за бъдещата си съвместна работа, ще започнете да се учите един от друг.

Конкретни указания

Част (а)

От вас се очаква да приложите идеите от курса към всички елементи на ТДЗ. В този смисъл част (а) е изключение.

Отговорете на въпроса пряко, ясно и изчерпателно, така че читателят (преподавателят) да разбере лесно смисъла на написаното. Например обяснете в рамките на едно изречение какво точно означава заеманата от вас позиция. Постарайте се да дадете отговор на всичко, което се изисква от вас. Подчертайте ключовите думи в заданието на предишната страница и се съсредоточете върху тях.

Приблизителният обем трябва да е до 150 думи – това е почти 20% от общия лимит от 900 думи.

Част (б)

Преди всичко трябва да изберете кой модел ще ползвате. Кой от двата възможни модела е по-подходящ за вашата работа? Ако сте изпълнили упражненията от Раздел 1 на Книга „Самоуправление“, свързани с моделите на Минцбърг и Стюърт, ще имате солидна основа за този избор. За да ви улесним още малко, в края на тези указания сме дали едно допълнително Упражнение. То ще ви помогне при избора на инструмент за анализиране и описване на вашата работа. Постарайте се да направите това упражнение – то е добър пример за процес на съставяне на ТДЗ. Чрез него ще установите какво наистина правите (което може и да е различно от това, което си мислите, че правите); упражнението ще ви насочи към събиране на доказателства от собствената ви работна среда и след това към прилагане на най-адекватния модел от теорията, за да анализирате тази среда. Като приложение към ТДЗ бихте могли (без да сте длъжни!), да приложите обобщен запис на работния си ден. Основната част от отговора ви трябва да представлява приложението на един от двата цитирани по-горе модели. Ако разполагате и с друга адекватна информация (например за използване на някои методи за научна организация на труда във вашата организация), можете накратко да я изложите, тъй като тя ще обогати отговора ви. Задачата обаче е доста ясна и целенасочена, така че не очакваме излишно да усложнявате отговора си с прекалено много модели. Оценявайки работата ви, преподавателят ще търси дълбочина на отговора и връзката му със съответния избран от вас модел, както и с други идеи и концепции от курса.

Без съмнение обобщаването на резултатите от следващото Упражнение 1 ще ви даде достатъчно материал за съставяне на ТДЗ. За да извлечете обаче повече полза за себе си, трябва да се съсредоточите върху коментара на тези резултати. Например, ако сте избрали модела на Минцбърг, трябва да помислите и коментирате какви роли преобладават и кои са по-слабо застъпени при вас и защо? По подобен начин трябва да подходите и към другия модел – на изискванията и ограниченията. Кои са основните изисквания и какви са вашите възможности за тяхното посрещане? Анализът ще ви помогне с определени заключения – например, като определите нещата, които и сега правите достатъчно добре, или пък тези, които ще трябва да усъвършенствате. Това пък ще ви е от полза при отговора на Част (в).

Част (б) ви носи до 60% от условните точки от цялото ТДЗ, поради което ви съветваме да ограничите отговора си по него до около 600 думи. Считаме, че ако съставите някаква таблица и графика, това значително ще улесни оценката на консултанта.

В основата на Част (б) е съвместяването на някакъв теоретичен модел и собствената ви практика. Възможно е да подходите към това предизвикателство, като първо опишете работната си среда, а след това направите паралел между нея и съответната теория. Можете да приложите и друг подход, който според е нас е по-добър, а именно -да използвате теорията, за да структурирате отговора си. При това можете да използвате подточки от теорията, в рамките на които да дадете своето описание и коментари. Така няма да пропуснете някой основен елемент от теоретичния модел.

Част (в)

Ключовите думи тук са “...като имате предвид анализа си от (б) ...”, т.е. написаното от вас по тази част трябва да изхожда от предходния отговор. Ако сте следвали указанията ни за съставяне на Част (б), вече би следвало да сте определили някои свои силни и слаби страни – например ролите, в които се чувствате уверени, или пък степента, в която управлявате определени изисквания и ограничения.

Започнете отговора си по тази част с описанието на две области, които вече сте определили при анализа си от Част (б).

Очакваме също, че ще продължите да използвате вече избраната теория от предходната част, което е достатъчно добър подход. Разбира се, можете и да подходите по-общо – тук бихте могли да намерите място за някои идеи от курса, които не сте приложили в отговора си по предишната част. Например, ако в Част (б) сте използвали модела на изискванията и ограниченията, тук можете да коментирате ролите си като “свръзка”, “предприемач” или “преговарящ” за успешно удовлетворяване на изискванията и ограниченията. Други пък, които търсят развитие на информационно - наблюдателските си роли, биха могли да коментират изискванията и ограниченията, в които се налага да ги изпълняват. Логично е някои студенти да поискат да разгърнат отговора си в посока на онези все още липсващи или недостатъчно добре развити индивидуални умения, които биха им позволи да осмислят още по-добре работната си среда. Обърнете внимание, че изобщо не очакваме да открием всички тези гледни точки в отговора ви. Дадените по-горе примери са само илюстративни – с тях ви насочваме какво да търсите и как да го представите.

След като вече сте определили две области за индивидуално развитие и накратко сте мотивирали избора си, от вас се очаква да предложите някои много прости, практични стъпки за своето усъвършенстване като мениджър. Не очакваме подробни планове, а по-скоро някаква начална идея за използване на идеите от курса за личностното си развитие като мениджър. Предложенията ви трябва да са реалистични и целесъобразни в контекста на целия ви отговор.

За тази част се полагат до 20 на сто от условните точки, което означава, че очакваме да ограничите отговора си до около 150 думи.

Литература по темите:

Burgoyne, J. and Reynolds, M. (eds) (1997) Management Learning, London, Sage.

Handy, C. B. (1993) Understanding Organisations, 3rd edition, Harmondsworth, Penguin

Honey, P. and Mumford, A. (1986) Using Yours Learning Styles, Maidenhead, Peter Honey Associates

Janis, I. J. (1972) “Groupthink” in Straw, B. (ed.) Psychological Dimensions of Organizational Behaviour, New York, Macmillan, pp. 514-522.

Maddux, R. B. (1990) Delegating for Results, London, Kogan Page.

Mintzberg, H. (1973) The Nature of Managerial Work, New York, Harper & Row.

Mintzberg, H. (1998) “Covert leadership: notes on managing professionals”, Harvard Business Review, Nov.-Dec., pp. 140-147.

Morgan, G. (1986) Images of Organization, London, Sage.

Pugh, D. S. and Hickson, D. J. (1996) Writers on Organizations, Harmondsworth, Penguin.

Ruble, T. and Thomas, K. (1976) “Support for a two-dimensional model of conflict behaviour”, Organisational Behaviour and Human Performance, Vol. 16, pp. 143-155.

Schein, E. H. (1978) Career Dynamics: Matching Individual and Organizational Needs, Reading, Mass., Addison-Wesley.

Simon, H. (1960) The New Science of Management Decision, New York, Harper.

Sonnenfeld, J. A., Peiperl, M. and Kotter, J. P. (1988) “Strategic determinants of managerial labour markets: a career systems view”, Human Resource Management, Vol. 27, No. 4, pp. 369-388.

Stewart, R. (1982) Choices for the Manager, London, McGraw-Hill.

Taylor, F. W. (1911) The Principles of Scientific Management, New York, Harper & Bros.

Toffler, A. (1970) Future Shock, London, Pan Books.

Tuckman, B. W. (1965) “Developmental sequences in small groups”, Psychological Bulletin, Vol. 63, No. 6, pp. 384-399.

Waterhouse, R. (1999) “Waterstone’s facing staff revolt”, Independent on Sunday, 28 November, p. 12.

Whetten, D. A. and Cameron, K. S. (1993) Developing Management Skills: Managing Conflict, New York, HarperCollins.

Williamson, O. E. (1981) “The modern cooperation: origins, evolution, attributes”, Journal of Economic Literature, Vol. 19, pp. 1537-1568..

Средства за оценяване:

Избира се един от предложените два варианта. Студентът автоматично може да се освободи от изпит с текуща оценка, ако има положителен резултат на практическата задача (самостоятелна работа) през семестъра, предаден през платформата Мудъл на УМ-НБУ.

Оценяването на студентите в сесията става чрез практическа самостоятелна работа, предадена в MOODLE НБУ. Относителната тежест е 100%.