MBAM035D Проект: Организационно поведение

Анотация:

1. Аспекти за анализ на ОП като научна област и академична дисциплина. Измения на парадигмата на организационното поведение. Организационно поведение и мениджмънт. ОП и етични аспекти – етични дилеми и социална отговорност в организацията. Научни методи и подходи за изследване в организацията.

Форми на самостоятелна работа: реферат, анализ или експозе по литературен източник

2. Глобални аспекти на организационнато поведение. Културни параметри, теории и модели за културните различия в организацията. Ценности и национални култури – български манталитет, организационна и управленска ефективност.

Форми на самостоятелна работа: презентация на основните модели, съвременни изследвания за управление на културните различия или есе за културните различия и организационното поведение

3. Управление на индивидуалното поведение в организацията. Индивидуални особености и класификации. Модел на личността – “аз” концепция. Мениджмънт и лидерство – концепции за лидерството, мениджърски и лидерски потенциал.

Форми на самостоятелна работа: реферат по актуални текстове, самоанализ, изводи и препоръки по тестове

4. Междуличностни отношения и комуникация в организацията.Комуникационни бариери. Невербална комуникация. Аспекти на организационната комуникация –формални и неформални канали.

Форми на самостоятелна работа: реферат и презентация по актуален източник, казус по проблематиката.

5. Интуицията и креативност при вземането на решения. Управление на процесите на вземане на решения – модели за вземане на решения. Стратегии за водене на преговори. Етически аспекти и ситуации при водене на преговори.

Форми на самостоятелна работа: проект – концептуална или персонална схема за водене на преговори по зададени параметри

6. Теории за мотивацията – класификация на съдържателни, процесуални и интегративни теории. Съвременна еволюционна теория на Найтън Нория и Пол Лоурънс. Изграждане на система за мотивация в организацията.

Форми на самостоятелна работае: анализ по текст, разработка – задача по индикатори.

7. Концепция за организационната култура – елементи, функции и аспекти. Измерения на имиджа в ОП – индикатори на фирмен имидж. Управление на организационната култура. Подходи за организационно развитие.

Форми на самостоятелна работа: реферат по проблемантиката или самооценка и оценка по индикатори за фирмен имидж

8. Групи и екипи в организацията. Стадии в развитието на групата. Групова динамика – критерии за ефективност и неефективност на групите и екипите. Индикатори на управленските функции.

Форми на самостоятелна работае: презентация и дискусия по проблематика или задача - анализ за самооценка и оценка по индикаторите на управленските функции.

9. Управление на конфликтите и стреса. Източници и разновидности на оррганизационния конфликт – защитни механизми, ситуации, стратегии и тактики за управлението на конфликтите и стреса. Динамика на стреса и профилактика в организацията.

Форми на самостоятелна работа: задача – систематизация на подходи за управление на конфликти, техники за релаксации и управление на стреса или проект по казуси за разрешаване на конфликтни ситуации

10. Управление на промяната и приложение на инструментариум за организационно развитие. Съпротивление при промени и стимулиране на иновациите в организациите

Форми на самостоятелна работа: проект на програма за организационно развитие в конкретна организация или реферат по систематизация на техники и подходи за усъвършенстване на организацията (по примера на конкретна организация)

Изисквания:

прочети още
Банков мениджмънт ДО

Преподавател(и):

доц. Димитър Панайотов  д-р

Описание на курса:

Компетенции:

1. Знаят ключови теми, аспекти и съвременни измерения на организационното поведение като интердисциплинарна област на модерното познание за управлението на организациите, новите изследвания и дискусии по проблематиката.

2. Могат анализират и презентират основни идеи от избраното тематично направление на организационното поведение като приложен инструмент за диагностициране на реални ситуации и казуси от практиката.


Предварителни изисквания:

• По основните параметри на организационното поведение като интердисциплинарна област на модерното познание за управлението на организациите.



Форми на провеждане:
Дистанционен

Учебни форми:
Семинар в извън учебно време

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

. Проект: Изградете система за мотивация в организацията като използвате понятийния апарат, основните идеи от теориите с принос в ОП и прилагате съвременни интегративни подходи.

І. Общи изисквания:

1) Проектът включва: уводна обосновка за значимостта на изследвания проблем; систематизация на теоретични постановки и дискусия по тях; възможности за приложение на инструментариум, принципни положения на методика и подходи за събиране на информация; изводи и препоръки за теорията и практиката.

2) Форма на изложение: анализ на основните категории (понятия) и релации с наблюдения; варианти за самостоятелно проучване в конкретна организация (фирма) и съответни препоръки за управленска интервенция за коригиране на действащата система за мотивация.

ІІ. Съдържателни изисквания:

1) Теоретичните въпроси могат да бъдат анализирани на основата на класическата схема за систематизация и познатите подходи, но в сравнителен и критичен аспект – предимства и недостатъци, новата парадигма и тенденциите в изследванията по проблемите на мотивацията в организацията.

2) В разработката е необходимо да се отчитат: разнообразните фактори, които обуславят мотивационния процес; спецификата на мотивацията в индивидуалното и груповото поведение; вариантите на ситуации в организацията; “страничните“ ефекти от конкретни мотивационни подходи в практиката; парадоксите на мотивацията; възможностите за прилагане на тактиките за позитивиране.

3) Развиват се и 9-те въпроси от “Външната рамка за стимулиране”, които се интерпретират, прилагат и допълват с Ваши въпроси за параметри, съобразени със спецификата на конкретно проучваната организация.

3) От значение за “модерния” прочит на проблематиката са анализите от “Мотивирани” (П.Лоурънс и Н.Нория), съставянето на индикатори по 4П и предлагането на идеи за диагностика и изграждане на мотивационни системи.

4) Авторовата позиция е задължителна, т.е. необходимо е да се откроява ползваната литература (коректното цитиране), интердисциплинарността в анализа и преценките, личната интерпретация и подчертаването на евристичен акцент в изводите.

Литература по темите:

1. Панайотов, Д. Организационно поведение, НБУ, С. 2003, 2006, 2009 електронно издание

2. Паунов, М. Организационно поведение, С., 1997, 2007

3. Смит, Х., Джон Уекли. Психология на организационното поведение, 1992.

4. Лютенс, Фред. Организационное поведение: Пер. с англ. 7-го изд.- М. 1999.

5. Cohen A., S., Fink, H. Gadon and R. Wilitsg. Effective Behaviour in Organizations, IRWIN, Homewood, III, 1988.

6. Davis K., Organisational Behaviour, New York, MakGraw – Hill, 1991

7. Dunettte M., Handbook of Industrial and Organisational Psychology, Chicago, Rand McNally, 1996.

8. Хофстеде Х. Култури и организации, С., 2001.

Средства за оценяване:

1.Представяне на казуса по определени изисквания

2.Предложените въпроси за самостоятелна работа не покриват, а допълват темите от лекционния курс, като е препоръчително да се излиза от рамките на посочените в него литературни източници и ключовите учебници по ОП.

2. Студентите могат да предложат и изберат актуални материали, статии, разработки по посочената проблематика, които да анализират и дискутират.

3. На основата на предложените тематични направления студентите формулират заглавията на своите самостоятелни разработки, изяви, дискусии и презентации.

4. Анализира се един материал (статия или глава) от посочените сборници (1,2,3,6,7) или оригинална статия (5)

5. Разработката по 1,2,3,6,7 е 6-8 стр и включва: систематизация на основните идеи от избрания материал, с посочване и извеждане на акценти, дискусионни моменти, лични открития и преценки

6. Разработката по 5 е 4-6стр. и има значим ефект, тъй като е по нови оригинални източници (от англ. език) и включва: основните идеи в анализирания материал, правилно цитиране, коментар с аналогии и заключение-резюме от автора в 15 реда.

7. При презентация в курс по тази извънаудиторна работа, то това се отразява на крайната оценка и за съответния аудиторния курс.

8. При работа в екип (до 3 участника) – всеки от екипа анализира алтернативна гледна точка, друг акцент от разглеждания материал и дава лично мнение в общата разработка.