Социална интеграция и управление на кризи
Кратко представяне на програмата:
Магистърската програма предлага комплексна квалификация, съчетаваща умения за изготвяне на експертен социологически анализ и знания за решаването на конкретни казуси (както от България, така и в европейски и световен план). Усвояват се съответните техники за генериране емпирични данни и за интерпретацията им. Студентите самостоятелно могат да се ориентират какви ресурси е необходимо да бъдат мобилизирани за справянето с даден проблем, имат представа за стъпките за ефективно взаимодействие между съответните институции, възможните посоки за промяна на техните политики и ефектите им върху засегнатите индивиди и групи. Подобен образователен профил е от изключително значение, като се имат предвид не само все по-силно функционално диференциращите се социални отношения и плурализирането на жизнените светове, но и това, че нарастващото разрояване на професионалните полета и претенциите им за юрисдикция над специализираното знание затрудняват, а понякога правят невъзможно адекватното диагностициране на социални кризи, състояния на аномия, нови неравенства и патологии, рискови тенденции.
Атрактивността на предлаганата програма се състои в специфичната социологическа експертност, която придобиват завършилите я студенти, които умеят да разпознават и оценяват с адекватни индикатори и критерии ефектите от социалната дезинтеграция, да предлагат прецизни решения за постигане на солидарност и социална кохезия между различни обществени групи, да участват при изработването и оценката на публични политики в областта на социалните грижи, медицината, законодателството, държавната и местната администрация, образованието, миграцията, трудовите отношения и др.
Програмата би имала привлекателност за студенти с интереси в областите на хуманитарното и социалнонаучното знание, както и за студенти, търсещи пресечната точка между политика, наука и насърчаващи социалното включване практики.
Прием:
Могат да кандидатстват лица придобили най-малко бакалавърска степен по хуманитарно- или социалнонаучна специалност в български или чуждестранен университет. Кандидатите трябва да представят диплома за придобита степен, автобиография и мотивационно писмо. Приемът се осъществява чрез интервю, което се провежда от специална комисия.